ЩО ТАКЕ АЛЕРГІЯ НА СОНЦЕ?
Алергія на сонце (фотодерматоз) — це термін, який використовується для характеристики стану, коли на шкірі з'являється висип після перебування на сонці. Лікарі досі не мають чіткого пояснення, що саме спричиняє алергію на сонце, але припускають, що UV-випромінювання активує речовини в тканинах шкіри, на які реагує імунна система. Унаслідок цього шкіра запалюється (червоніє, свербить або покривається пухирцями).
Найпоширеніша форма фотодерматозу відома під назвою поліморфний сонячний висип (ПСВ). Дещо менш виражена підгрупа поліморфного сонячного висипання — доброякісне літнє сонячне висипання (ДЛСВ). Попри назву, воно не завжди виникає влітку. Поїздка на лижах, обід у кафе на свіжому повітрі навесні або — у дуже чутливих людей — навіть вплив світла через вікно може спровокувати появу невеликих, злегка випуклих червоних плям.
Дізнайтеся більше про симптоми алергії на сонце, різновиди алергічних висипань, на які варто звернути увагу, і, що найважливіше, як із ними впоратися. Спойлер: головне — знати, який сонцезахисний крем вибрати.
СИМПТОМИ АЛЕРГІЇ НА СОНЦЕ
Який вигляд має висип від алергії на сонце?
Алергія на сонце часто стосується стану, відомого як поліморфне сонячне висипання. «Поліморфний» — це той, що набуває різних форм. Це означає, що є кілька типів алергічного висипу від сонця:
- Найпоширеніший прояв — це скупчення дрібних червоних сверблячих цяток. Вони, як правило, з'являються в зоні декольте, на плечах, руках і ногах, а також на стопах. Обличчя часто не піддається ураженню. Висипання зазвичай з'являються через 12 годин після впливу сонця.
- У деяких людей з'являються пухирці, які згодом утворюють сухі червоні плями, схожі на екзему. Зрідка червоні плями можуть виглядати як мішені або бульбашки.
ЩО ВИКЛИКАЄ АЛЕРГІЮ НА СОНЦЕ?
Чому в мене з'являються висипання влітку?
Алергія на сонце або поліморфне сонячне висипання спричиняється впливом сонячного світла, особливо ультрафіолетових променів UVA.
Хто страждає від алергії на сонце? На поліморфний сонячний висип страждають до 10% людей. Найчастіше він виникає в таких категоріях людей, як:
- Жінки у віці від 15 до 35 років, хоча алергія на сонце може розвинутися в кожного.
- У світлошкірих людей, хоча люди з темнішим фототипом теж можуть мати подібні прояви.
- Люди, які живуть у менш сонячних регіонах.
Причини алергії на сонце, яких можна уникнути
Деякі ліки, зокрема антибіотики тетрациклінового ряду, можуть викликати алергію на сонце. Деякі випадки алергії на сонце спричинені контактом шкіри з певними речовинами перед виходом на сонце. Це стосується ароматизаторів і навіть лаймового соку. Лікарі вже придумали термін ""опік Маргарити"" для фотодерматиту, спричиненого лаймом. Але першопричиною виникнення алергії на сонце є безпосередньо сонячне світло, особливо промені UVA. Саме тому правильний сонцезахисний засіб є основою будь-якого догляду за шкірою. Щоб дізнатися докладніше, читайте далі...
БОРОТЬБА З АЛЕРГІЄЮ НА СОНЦЕ
Захист від сонця — найефективніший шлях.
Основним методом лікування алергії на сонце є профілактика. Вона передбачає обмеження перебування на сонці, корисні звички для догляду, застосування належно підібраного сонцезахисного крему. Щоб не допустити проявів алергічних рекцій, дотримуйтесь цих простих порад:
- Уникайте перебування на сонці з 11:00 до 16:00.
- Носіть захисний одяг, наприклад, капелюхи, сонцезахисні окуляри, футболки з довгими рукавами тощо.
- Використовуйте сонцезахисні креми з дуже високим ступенем захисту (SPF 50+) і широким спектром дії проти UVB- та UVA-променів.
- Переконайтеся, що ваш сонцезахисний крем також захищає від довгих UVA-променів (не всі засоби мають таку ефективність).
- Упевніться, що ваш сонцезахисний засіб підходить для чутливої, реактивної та схильної до алергії шкіри, аби не допустити появу алергічних реакцій.
- Повторно наносьте відповідний сонцезахисний засіб кожні дві години.
ЧОМУ НЕ ВСІ СОНЦЕЗАХИСНІ ЗАСОБИ ПІДХОДЯТЬ?
Який сонцезахисний крем використовувати від алергії на сонце?
Якщо ви страждаєте на будь-яку форму алергії на сонце, вам потрібно підібрати правильний сонцезахисний засіб. Бренд-партнер дерматологів La Roche-Posay розробляє спеціальні сонцезахисні засоби для людей із такими проблемами шкіри, як алергія на сонце.
АНТЕЛІОС UVA 400 - легкий сонцезахисний флюїд для чутливої шкіри обличчя з дуже високим рівнем захисту від UVB- та дуже довгих UVA-променів із SPF 50+. Запатентована у Франції та виключно для La Roche-Posay, нова розробка – фільтр Мекзорил 400, який забезпечує захист навіть від дуже довгих УФ-променів (частина сонячного спектру 380 – 400 нм), тим самим допомагає захистити клітини шкіри від пошкоджень УФ-променями. Чинить антиоксидантну дію – сприяє захисту від впливу забрудненого повітря та інфрачервоного випромінювання. Для всіх типів чутливої шкіри обличчя, схильної до алергічних реакцій на сонячне випромінювання. Без парфумованих віддушок. Протестовано під дерматологічним контролем на чутливій шкірі.
Дієтичні добавки, що сприяють зменшенню спалахів алергії на сонце Деякі дерматологи припускають, що дієтичні добавки, які містять бета-каротин, нікотинамід (вітамін B3), селен і пробіотики, можуть допомогти зменшити спалахи поліморфного сонячного висипання. Їх потрібно приймати протягом одного місяця перед першим перебуванням на сонці та протягом усього часу дії сонячних променів.
Медичні заходи із запобігання поліморфного сонячного висипання Після того, як стався спалах алергії на сонце, уникайте перебування на сонці, наскільки це можливо, і ретельно користуйтесь сонцезахисними засобами. За умови правильного захисту висип має зникнути самостійно протягом кількох тижнів. Якщо ваша реакція на сонячні промені особливо неприємна, краще звернутися до лікаря або дерматолога, щоб обговорити варіанти вирішення проблеми.
Якщо висип дуже свербить або є болючим, лікар може порекомендувати кортикостероїдний крем. Застосовувати його слід обережно й лише за порадою лікаря. Ніколи не використовуйте кортикостероїди, якщо у вас немає висипання.
Ще одним методом, який може допомогти зменшити прояви алергії на сонце, є фототерапія під наглядом лікаря. Вона передбачає вплив на шкіру контрольованими дозами ультрафіолетового випромінювання для зменшення її чутливості. Процедура проводиться 3 рази на тиждень протягом 4-6 тижнів, зазвичай навесні. Варто зазначити, що багато лікарів уникають цього методу боротьби, оскільки він посилює вплив ультрафіолету впродовж усього життя, що може підвищити ризик розвитку онкологічних захворювань шкіри.
Усі ці методи призначені лише для найсерйозніших випадків і повинні здійснюватися під наглядом лікаря.
Гарна новина полягає в тому, що попри дискомфорт і неприємні відчуття, висип від сонячної алергії зазвичай проходить, якщо ви використовуєте правильний захист, і не залишає після себе довготривалих cлідів.